Technologie

Hvězdná brána (zařízení)

Hvězdná brána je sci-fi zařízení, které se poprvé objevilo ve filmu Hvězdná brána z roku 1994. Tvoří základní rekvizitu i v navazujících televizních seriálech Hvězdná brána, Stargate Atlantis, Stargate Universe a Stargate Infinity (animovaná odnož seriálu Hvězdná brána).

Samotný nápad zařízení ve tvaru brány, umožňujícího mezihvězdný transport, je ale ve sci-fi používán již dlouhou dobu. Příkladem může být Tunel do nebes (1955) Roberta Heinleina nebo Kantos Hyperionu (1989).

Soubor:Stargate Blueprint Drawing Line Art.png

 

Princip podle seriálu

Hvězdná brána je zařízení kruhové stavby, vytvořené z supravodivého materiálu. V seriálu vytváří umělou červí díru v časoprostorovém kontinuu (Einstein - Rosenův most) po zadání nejméně sedmi symbolů (každému symbolu náleží právě jeden zámek, tzv. chevron který se po úspěšném zadání symbolu uzamkne) pomocí zařízení zvaného DHD, které bývalo v seriálu interpretováno jako ovládací panel kruhové stavby osazené osmatřiceti tlačítky zasazených ve dvou kruzích rovnoměrně umístěných od středu panelu. Šest zadávaných symbolů určuje adresu planety.

Tyto symboly, neboli adresu, lze vypočítat pomocí planetárního posunu okolo cílové planety, ta se nachází v jejich průsečíku. Sedmý symbol označuje výchozí planetu. Na bráně lze však zadat i osmý, jenž označuje galaxii a devátý, po jehož zadání brána pomocí podprogramu vyhledá aktuální polohu Antické lodi Destiny a vytvoří mezi bránami červí díru. Hvězdná brána tedy umožňuje cestování mezi planetami v různých galaxiích.

Celý přenos zjednodušeně probíhá tak, že předmět či organismus, který překročí horizont událostí je molekulárně rozložen, kdy je od fyzické části živého organismu odděleno vědomí, které je uloženu do vyrovnávací paměti brány a samostatně odesíláno, jako signál, do brány cílové, kde je organismus znovu materializován. Takto rozložené organizmy či předměty nejsou po dobu pobytu v červí díře (jež se různí s délkou obou planet od sebe) vystaveny vlivu vesmíru.

Pomocí brány mohou předměty či organismy cestovat jen jedním směrem a to od brány, pomocí které byla červí díra vytvořena, do cílové, avšak různé signály či impulsy mohou cestovat obousměrně. Samotné vytvoření červí díry je vysoce energeticky náročné a tak se za normálních okolností daří udržet takovouto červí díru otevřenou po dobu osmatřiceti minut. Brána byla sestrojena přibližně před deseti až jedenácti miliony lety rasou zvanou Lantaňané, později Antikové. Bran existuje několik typů, ale v seriálech byly zatím představeny jen tři z nich. A to brána z naší galaxie, vytvořena z vysoce vodivého materiálu zvaného naquadah vážící přibližně 30 tun, brána z galaxie Pegasus, o níž se zatím mnoho podrobností neví, a brána jež mohla být viděna na Antické lodi Destiny a jí přilehlých planetách. Tyto brány jsou vzájemně kompatibilní. Brány jsou umístěny skoro na všech planetách v obou galaxiích nezávisle na obyvatelnosti planety.

Ovládací panel


Schematické znázornění ovládacího panelu
Ovládací panel z Hvězdné brány SG-1

DHD nebo také ovládací panel (v angličtině Dial Home Device - zařízení pro volání domů) je zařízení které se nachází u většiny hvězdných bran ve vesmíru. Slouží k zadání adresy na bráně. V podstatě se jedná o řídící a napájecí zdroj hvězdné brány. Každý ovládací panel má symboly kompatibilní s branou, u které je umístěn. Ovládací panel obsahuje napájecí jednotku, což je zvláštní druh krystalu, který se, podobně jako ZPM, nabíjí ze subprostoru - má tedy životnost téměř neomezenou. Zbytek tvoří kontrolní krystaly, včetně hlavního ovládacího krystalu, který zajišťuje rozvod energie a kontroluje bezpečnostními protokoly v systému tak, aby byl provoz brány bezpečný. Další součástí každého panelu je automatický aktualizační podprogram, který brány nutí vzájemně si předávat souřadnice, které určují polohu dané brány ve vesmíru, jenž jsou nezbytné k jejímu vytočení. Vnitřní paměť ovládacího panelu je schopná uchovat 50 naposledy zadaných adres, avšak nezaznamená kdy byla daná brána vytočena. Na každý panel se dá napojit a nahlížet do jeho obsahu, upravovat jeho základní program a měnit různé parametry aktualizace či vytáčení brány.

Symboly na hvězdné bráně z Gízy

Pozice Znak Souhvězdí Pozice Znak Souhvězdí Pozice Znak Souhvězdí
1 StargateGlyph01.png Původní symbol* 14 StargateGlyph14.png Microscopium 27 StargateGlyph27.png Taurus
2 StargateGlyph02.png Crater 15 StargateGlyph15.png Capricornus 28 StargateGlyph28.png Auriga
3 StargateGlyph03.png Virgo 16 StargateGlyph16.png Piscis Austrinus 29 StargateGlyph29.png Eridanus
4 StargateGlyph04.png Boötes 17 StargateGlyph17.png Equuleus 30 StargateGlyph30.png Orion
5 StargateGlyph05.png Centaurus 18 StargateGlyph18.png Aquarius 31 StargateGlyph31.png Canis Minor
6 StargateGlyph06.png Libra 19 StargateGlyph19.png Pegasus 32 StargateGlyph32.png Monoceros
7 StargateGlyph07.png Serpens Caput 20 StargateGlyph20.png Sculptor 33 StargateGlyph33.png Gemini
8 StargateGlyph08.png Norma 21 StargateGlyph21.png Pisces 34 StargateGlyph34.png Hydra
9 StargateGlyph09.png Scorpius 22 StargateGlyph22.png Andromeda 35 StargateGlyph35.png Lynx
10 StargateGlyph10.png Corona Australis 23 StargateGlyph23.png Triangulum 36 StargateGlyph36.png Cancer
11 StargateGlyph11.png Scutum 24 StargateGlyph24.png Aries 37 StargateGlyph37.png Sextans
12 StargateGlyph12.png Sagittarius 25 StargateGlyph25.png Perseus 38 StargateGlyph38.png Leo Minor
13 StargateGlyph13.png Aquila 26 StargateGlyph26.png Cetus 39 StargateGlyph39.png Leo